Interjero dizaino istorija

Dabartiniais laikais dauguma žmonių mato interjero dizainą, kaip užburiantį aukštos klasės vaizdą skirtinguose žurnaluose ir socialinės medijos tinkluose. Tačiau dauguma net nepagalvoja apie tai, iš kur atsirado interjero dizainas ir kaip jis kito per tūkstančius metų kartu su architektūra. Kaip tai prasidėjo su piešiniais ant sienų, vėliau dekoru ir kuris peraugo į šiuolaikinę, labai specializuotą interjero dizaino specialybę, kuriai reikia ilgų studijų ir patirties.

Šiame straipsnyje aptarsime skirtingas amžių eras ir kaip jos darė įtaką ne tik architektūrai, bet ir interjero dizainui.  

 

Akmens amžius

Pirmieji įrodymai atsirado tada, kai ankstyvieji priešistoriniai žmonės pirmą kartą pradėjo įsikurti ir formuoti bendruomenes. Nors tuomet pagrindinis dėmesys buvo skiriamas funkcijai ir išgyvenimui, tačiau žmonės, dar gyvendami urvuose dekoravo savo būstą piešiniais ir rūpinosi savo namų priežiūra. Tai tik parodo, kad tai yra vienas pagrindinių instinktų ir mūsų intelekto ženklų. 

Taip pat, kai kurios gentys vis dar iki šiol naudoja natūralias medžiagas, tokias kaip, medis ir gyvūnų odos tam, kad sukurtų jaukius ir funkcionalius namus. 

Egiptiečiai, graikai ir romėnai  

Nors daugelis egiptiečių gyveno primityviuose namuose, didingieji pastatai, kurie daugumai dabartinių žmonių labiausiai žinomi, paprastai buvo skirti vienam valdovui arba karališkajai šeimai parodyti savo didumą ir turtus. Šių žmonių pastatai buvo puošiami freskomis, vaizduojančiomis jų istoriją ir įsitikinimus. Jie kūrė savo namus įvairiais baldais ir dekoravo skirtingomis skulptūromis ir vazomis. Ši ankstyva civilizacija padarė įtaką interjerui ir architektūrai savo neapsakomu grožiu ir puošnumu garbinant skirtingus dievus, kurie yra vis dar žinomi šių dienų visuomenėje.

Po to, kai Egiptas buvo užkariautas graikų ir romėnų, miestai buvo drastiškai pakeisti. Graikai leido eiliniams žmonėms puošti savo namus skirtingais baldais, kuriuose vyravo sidabras ir dramblio kaulas, taip pat naudojo dailias vazas ir paveikslus. Tuo tarpu romėnai dekoravo skirtingomis mozaikomis ir minkštais baldais su riestomis kojomis. Demokratija ir labiau civilizuotas gyvenimo būdas leido normaliems piliečiams parodyti savo asmeninius skonius kuriant interjero dizainą.

Gotika ir Renesansas

Po įtakingų istorijos laikotarpių Europoje atsirado išskirtiniai dizaino stiliai, tokie kaip, gotika, kartu su neapsakomu grožiu, matytu per italų Renesansą, kurie taip pat turėjo įtakos interjero dizainui. Daugelio pastatų dėmesys buvo sutelktas į religiją, kurios didumas buvo išreikštas raižiniais, gobelenais ir freskomis, ištiestomis per visas lubas ir sienas. Gotikos metu architektūra pasižymėjo painia ir subtilia estetika. Tuo tarpu Renesanso metu, interjere vyravo dideli paveikslai ir baldai iš brangių audinių, kurie buvo naudojami šalia marmurinių grindų. Tiek grožis, tiek funkcija buvo vienodai svarbūs.

Viktorijos laikai 

Viktorijos laikais interjere vyravo daug puošnių detalių, spalvų ir kvalifikuotų klastočių, kad namai taptų jaukia ir gražia vieta. Pramoninė revoliucija sukėlė interjero dekoravimo revoliuciją. Viktorijos laikais prabanga buvo išreiškiama su tikrais ir imitaciniais dirbiniais, kurie buvo prieinami vidurinės klasės žmonėms, norint parodyti savo turtą, kuris anksčiau priklausė tik aukštesniųjų klasių žmonėms. Interjere buvo nudojamos ornamentinės lubų plokštės, sienų apmušalai ir tapetai su gėlių motyvais. 

Modernas

Šalims atsigaunant po karo, buvo sugrąžinta taika ir didelis noras gyventi priemiesčiuose. Vis daugiau žmonių pradėjo domėtis interjero dizainu kaip atitrūkimu nuo tikrovės ir asmeninio susidomėjimo forma. Atsitraukdamas nuo paprastai ypač puošnių ir perkrautų namų, modernus stilius buvo sutelktas į neužbaigtas įrenginėti erdves. Naudojamos tokios medžiagos, kaip plastikas, plienas ir laminatas. Grindys iš vieno kambario į kitą maišomos tarpusavyje, kaip ir sienos, kurios paprastai liko neužbaigtos arba dažytos balta spalva. 

Šiuolaikinis stilius

Šiuolaikinis interjero dizainas yra apibūdinamas, kaip paprastas ir subtilus stilius, kuriame naudojamos švarios linijos. Šio stiliaus interjerai dažniausiai demonstruoja erdvę, o ne daiktus. Todėl naudojamos neutralios spalvos, minimalūs baldai iš medžio arba nerūdijančio plieno. Didžiausias dėmesys yra skiriamas spalvai, erdvei ir formai, todėl šiuolaikiški interjerai yra dailūs ir gaivūs.

Nuotraukos: https://www.pinterest.co.uk

Šaltiniai:https://www.sbid.org/history-of-interior-design/

https://www.iconwallstickers.co.uk/blog/history-interior-design

  • Dalintis!