Interjero dizaino istorija

Dabartiniais laikais dauguma žmonių mato interjero dizainą, kaip užburiantį aukštos klasės vaizdą skirtinguose žurnaluose ir socialinės medijos tinkluose. Tačiau dauguma net nepagalvoja apie interjero dizaino ištakas ir kaip interjeras kito per tūkstančius metų kartu su architektūra.

Šiame straipsnyje aptarsime skirtingas amžių eras ir kaip jos darė įtaką ne tik architektūrai, bet ir interjero dizainui.  

 

Akmens amžius

Pirmieji interjero požymiai atsirado tada, kai ankstyvieji priešistoriniai žmonės pirmą kartą pradėjo kurtis ir formuoti bendruomenes. Nors tuomet pagrindinis dėmesys buvo skiriamas funkcijai ir išgyvenimui, tačiau žmonės, dar gyvendami urvuose, dekoravo savo būstus piešiniais ir rūpinosi savo namų priežiūra. Šis akmens amžiaus ypatumas tik parodo, kad tai yra vienas pagrindinių instinktų ir mūsų intelekto ženklų. 

Net iki šiol kai kurios gentys naudoja natūralias medžiagas, tokias kaip medis ar gyvūnų oda tam, kad sukurtų jaukius ir funkcionalius namus. 

interjero dizaino istorija 3

Egiptiečiai, graikai ir romėnai  

Daugelis egiptiečių gyveno primityviuose namuose, tačiau didingieji pastatai, kurie daugumai dabartinių žmonių yra labiausiai žinomi, paprastai buvo skirti vienam valdovui arba karališkajai šeimai. Šių asmenų pastatai buvo puošiami freskomis, vaizduojančiomis jų istoriją ir įsitikinimus. Jie kūrė savo namus įvairiais baldais ir dekoravo skirtingomis skulptūromis ir vazomis. Be to, ši ankstyva civilizacija padarė įtaką interjerui ir architektūrai savo neapsakomu grožiu ir puošnumu garbinant skirtingus dievus, kurie yra vis dar žinomi šių dienų visuomenėje.

Vėliau, kai Egiptas buvo užkariautas graikų ir romėnų, miestai buvo drastiškai pakeisti. Graikai leido eiliniams žmonėms puošti savo namus skirtingais baldais, kuriuose vyravo sidabras ir dramblio kaulas, taip pat buvo naudojamos dailios vazas ir paveikslai. Tuo tarpu romėnai dekoravo skirtingomis mozaikomis ir minkštais baldais su riestomis kojomis. Taip demokratija ir labiau civilizuotas gyvenimo būdas leido normaliems piliečiams parodyti savo asmeninius skonius kuriant interjero dizainą.

interjero dizaino istorija 2

Gotika ir Renesansas

Po įtakingų istorijos laikotarpių, Europoje atsirado išskirtiniai dizaino stiliai, tokie kaip Gotika bei Renesanso stiliai, kurie taip pat turėjo didelę įtaką interjero dizainui. Daugelio pastatų dėmesys buvo sutelktas į religiją, kurios didybė buvo išreikšta raižiniais, gobelenais ir freskomis, išvestomis per visas lubas ir sienas. Gotikos metu architektūra pasižymėjo būtent painia ir subtilia estetika. Tuo tarpu Renesanso metu, interjere vyravo dideli paveikslai ir baldai iš brangių audinių, kurie buvo naudojami šalia marmurinių grindų. Tiek grožis, tiek funkcija buvo vienodai svarbūs.

interjero dizaino istorija 4

Viktorijos laikai 

Viktorijos laikais interjere vyravo daug puošnių detalių, spalvų ir kvalifikuotų klastočių, kad namai taptų jaukia ir gražia vieta. Pramoninė revoliucija sukėlė interjero dekoravimo revoliuciją. Tad Viktorijos laikotarpiu prabanga buvo išreiškiama su tikrais ir imitaciniais dirbiniais, kurie buvo prieinami vidurinės klasės žmonėms, norint parodyti savo turtą, kuris anksčiau priklausė tik aukštesniųjų klasių žmonėms. Interjere buvo nudojamos ornamentinės lubų plokštės, sienų apmušalai ir tapetai su gėlių motyvais. 

interjero dizaino istorija 5

Modernas

Šalims, atsigaunant po karo, buvo sugrąžinta taika ir didelis noras gyventi priemiesčiuose. Vis daugiau žmonių pradėjo domėtis interjero dizainu kaip atitrūkimu nuo tikrovės ir asmeninio susidomėjimo forma. Atsitraukdamas nuo paprastai ypač puošnių ir perkrautų namų, modernus stilius buvo sutelktas į neužbaigtas įrenginėti erdves. Naudojamos tokios medžiagos kaip plastikas, plienas ir laminatas. Grindys iš vieno kambario į kitą maišomos tarpusavyje, kaip ir sienos, kurios paprastai liko neužbaigtos arba nudažytos balta spalva. 

interjero dizaino istorija 1

Šiuolaikinis stilius

Šiuolaikinis interjero dizainas yra apibūdinamas, kaip paprastas ir subtilus stilius, kuriame naudojamos švarios linijos. Šio stiliaus interjerai dažniausiai demonstruoja erdvę, o ne daiktus, tad naudojamos neutralios spalvos bei minimalūs baldai iš medžio arba nerūdijančio plieno. Didžiausias dėmesys yra skiriamas spalvai, erdvei ir formai, todėl šiuolaikiški interjerai yra dailūs ir gaivūs.

interjero dizaino istorija

Nuotraukos: https://www.pinterest.co.uk

Šaltiniai:https://www.sbid.org/history-of-interior-design/

https://www.iconwallstickers.co.uk/blog/history-interior-design

  • Dalintis!