Interjero dizaino profesijos istorija

Interjero dizainas, kaip ir architektūra, egzistuoja tūkstančius metų. Anksčiau interjero dizainas buvo statybų proceso dalis, kuri buvo kuriama instinktyviai ir derinama prie esančių pastatų architektūros. Kaip ir minėjome praeitame tekste, pirmieji interjero dizaino įrodymai atsirado kartu su pirmosiomis priešistorinių žmonių bendruomenėmis ir jų piešiniais ant sienų, o vėliau ir  skirtingų civilizacijų daroma dekoro įtaka.

Interjero dizainas kaip profesija egzistuoja tik šiek tiek daugiau nei 100 metų. Per tuos metus interjero dizainas prasidėjo kaip dekoravimo menas, tačiau vėliau peraugo į šiuolaikinę, specializuotą interjero specialybę, kuriai reikia ilgų studijų metų ir patirties. Pirmasis terminas „interjero dekoravimas” buvo patvirtintas tik 1903 metais Amerikoje, o pirmosios šios srities studijos buvo pradėtos Niujorke, taikomosios dailės mokykloje (dabar vadinamame „Parsons” dailės mokykloje).

interjero dizaino profesijos istorija 1

Daugelis to meto dekoruotojų neturėjo akademinių žinių. Šie žmonės pasižymėjo natūraliu talentu ir gero skonio bei pojučio turėjimu, kuriuos galėjo panaudoti erdvių ir proporcijų derinimame. 1904 metais Elsie de Wolfe gavo pirmą komisinį uždarbį kaip interjero dekoruotoja ir buvo pripažinta pirmąją interjero dekoruotoja. Ji projektavo namus žinomiems žmonėms tokiems kaip Condé Nast, Fricks ir net Vindzoro kunigaikščiai. Elsie de Wolfe keitė tamsius namų interjerus į šviesos kupinus namus, pasižyminčius daugiau erdvės suteikiančiomis spalvomis. Be to, Elsie de Wolfe dažnai dekoravo namus prancūziškais baldais bei aksesuarais, kurie yra išlikę iki šių dienų. 

interjero dizaino profesijos istorija

Terminas „Interjero dizaineris” buvo paminėtas 1930 metais, žurnale „Interjero dizainas ir dekoravimas”. Šis žurnalas nebuvo spausdinamas nuo 1943 m. iki 1952 m., tačiau konkuruojantis žurnalas „Interjerai” reikalavo vartoti tik „interjero dizaineris” terminą o ne „dekoratorius”. Tuo metu projektavimo mokyklos taip pat pripažino ne tik dizainerių, bet ir architektų bei inžinierių darbus. Kai „Interjero dizainas ir dekoravimas” žurnalas atnaujino leidimą, jis iš savo pavadinimo panaikino terminą ir dekoravimas”. Taip interjero dizainerio profesija tapo atskira nuo interjero dekoruotojo vaidmens.

interjero dizaino profesijos istorija 2

Interjero dizaino profesija labiau įsitvirtino po Antrojo pasaulinio karo. Nuo 1950 metų padidėjo išlaidos namams, tad buvo steigiami interjero dizaino kursai, reikalaujantys vadovėlių ir šaltinių publikavimo. Šiai profesijai buvo įsteigtos organizacijos, padedančios įgauti išsilavinimą, kvalifikaciją ir praktiką. Profesija, kuri anksčiau buvo laikoma antriniu architektūros vaidmeniu, pradėjo augti ir sparčiai vystytis visame pasaulyje. 

Šaltiniai: 

https://www.idlny.org/history-of-interior-design

https://en.wikipedia.org/wiki/Interior_design

Nuotraukos: 

www.pinterest.com 

  • Dalintis!